Tuesday’s scores and highlights from high school playoffs

BOYS BASKETBALL

Region 5A South
Quarterfinal

Green Run 50, Menchville 43
Maury 69, Warwick 55

Region 4A South
Quarterfinal

Booker T. Washington 66, Lakeland 56
Glen Allen 64, Smithfield 48
Grafton 76, Hanover 68
Norcom 54, King’s Fork 49

Region 2A East
First Round

Bluestone 84, Nandua 64
Brunswick 63, King William 22
Bruton 89, Goochland 44
Prince Edward County 54, Windsor 36

Region 1A East
Quarterfinal

Altavista 72, Colonial Beach 43
Mathews 62, Franklin 57, OT
Surry County 76, West Point 67

 

GIRLS BASKETBALL

Region 5A South
Quarterfinal

Maury 71, Hampton 40
Princess Anne 81, Warwick 37

Region 4A South
Quarterfinal

Glen Allen 57, Grafton 44
Lake Taylor 82, Nansemond River 48
Monacan 59, Smithfield 25
Woodrow Wilson 61, King’s Fork 53

 

Region 2A East
First Round

Amelia County 59, King William 47
Bluestone 44, Nandua 25
Brunswick 75, Maggie Walker 7
Bruton 58, Goochland 43

 

Region 5A South

Quarterfinal

Green Run 50, Menchville 43

Henrico 97, Prince George 54

Lloyd Bird 73, Deep Run 55

Maury 69, Warwick 55
Region 4A North
Quarterfinal

Dominion 50, Chancellor 48

GW-Danville 63, Charlottesville 50

Handley 76, Carroll County 56

Loudoun County 56, King George 49, OT
Region 4A South
Quarterfinal

Booker T. Washington 66, Lakeland 56

Glen Allen 64, Smithfield 48

Grafton 76, Hanover 68

Norcom 54, King’s Fork 49
Region 2A East
First Round

Bluestone 84, Nandua 64

Brunswick 63, King William 22

Bruton 89, Goochland 44

Clarke County 61, Riverheads 41

Luray 50, Wilson Memorial 40

Prince Edward County 54, Windsor 36

R.E. Lee-Staunton 57, Page County 54

Strasburg 36, East Rockingham 35
Region 1A East
Quarterfinal

Altavista 72, Colonial Beach 43

Mathews 62, Franklin 57, OT

Surry County 76, West Point 67

Washington & Lee 56, Parry McCluer 47
Region 1A West
Quarterfinal

Eastside 69, Haysi 66

Galax 60, Narrows 54

Honaker 60, J.I. Burton 41

Radford 69, George Wythe-Wytheville 34
VISAA State Tournament
Division I
First Round

Liberty Christian 62, Flint Hill 54

St. Stephens-St. Agnes 70, St. Christopher’s 53

The Potomac School 66, Episcopal 53

Trinity Episcopal 84, Bishop Sullivan 71
Division II
First Round

Fredericksburg Christian 75, Covenant School 59

Highland-Warrenton 71, Atlantic Shores Christian 64

Norfolk Collegiate 62, Steward School 58

St. Annes-Belfield 85, Hargrave Military 54
Division III
First Round

Amelia Academy 73, Life Christian Academy (Evangel Christian) 54

Broadwater Academy 64, Southampton Academy 61, OT

Greenbrier Christian 42, Tidewater Academy 24

Wakefield School 60, Fuqua School 57

blog comments powered by Disqus